مقالات

مقاله نفس تازه برای مقابله با گرمایش زمین، انتشار یافته در روزنامه گسترش صنعت در تاریخ ۴ دی ماه۸۹ 

چکیده:

امروزه با شنيدن اخبار وقوع حوادث غير عادي  در طبيعت و محيط زيست مانند وقوع سيل هاي غير قابل كنترل در پنج  قاره كره زمين، توفانهاي شديد  و كم سابقه، خشكسالي هاي غير عادي، گرما و سرماي شديد در فصولي كه انتظار نمي رود، حتي بارش شديد برف در تابستان و يا آتش سوزي جنگلهادر فصل زمستان مانند آتش سوزي هاي اخير در جنگلهاي شمال و غرب كشور،  با نتايج يك سري اتفاقات غير مترقبه در اتمسفر كره زمين روبرو ميباشيم.
دانشمندان طي ۳۰ سال گذشته به دقت تغييرات آب وهوايي كره زمين را رصد كرده اند و با توجه به پيشرفتهاي تكنولوژي ماهواره اي امكان دستيابي به آمار و اطلاعات دقيقتر و فراگير براي محققين ميسر گشته است.


مقاله پروتکل کیوتو و ساز و کارهای اجرایی آن، انتشار یافته در روزنامه گسترش صنعت در تاریخ ۱۱دی ماه۸۹

چکیده:

هدف اصلی از انتشار این سری از مقالات  آگاهی بخشیدن به بخش های صنعتی کشور برای استفاده از امکانات بین المللی جهت رفع مشکلات حاد مصارف بالا و خارج از استاندارد های جهانی انرژی در بنگاههای اقتصادیشان میباشد.

درست است كه كره زمين داراي مناطق آب و هوايي متغير و متضاد است و ….


مقاله نقش پروتکل کیوتو در جذب منابع مالی برای واحدهای صنعتی ایران، انتشار یافته در روزنامه گسترش صنعت در تاریخ ۲۳ دی ماه ۸۹

چکیده:

در قسمت اول مقاله اشاره اي به تاريخچه و قوانين و مقررات و معاهدات بين المللي در رابطه با تغييرات آب و هواي كره زمين داشتيم همچنين در قسمت دوم به بررسي ساز وكارهاي اجرايي پروتكل و سه مكانيزم آن و بخصوص “مكانيزم توسعه پاك” پرداختيم، در اين قسمت به راهكارهاي اقتصادي”مكانيزم توسعه پاك” و بخصوص منافع اقتصادي حاصل از آن براي واحد هاي صنعتي كشورمان اشاره مينماييم.


مقاله طراحی و اجرای مکانیزم توسعه پاک در واحدهای صنعتی انتشار یافته در روز نامه گسترش صنعت در تاریخ ۲ بهمن ماه ۸۹

چکیده:

در اين قسمت به فعاليتهاي لازم جهت انجام پروژه” مكانيزم توسعه پاك ” در يك  واحد صنعتي، شامل دو بخش طراحي و اجرا  و فازهاي هر كدام با ذكر محدوده  هزينه هر فاز اشاره مي گردد، همچنين چند  نمونه از  پروژه هاي در دست اقدام و يا اجرا شده در  ايران معرفي میشود.


مقاله تغییر آب و هوای کره زمین و نقش پیمان های بین المللی(قسمت دوم) ، انتشار یافته در ماهنامه سیمان در تاریخ تیر ۹۰


مقاله تغییر آب و هوای کره زمین و نقش پیمان های بین المللی(قسمت سوم) ، انتشار یافته در ماهنامه سیمان در تاریخ اردیبهشت ۹۱


مقاله محیط زیست، کاهش گازهای گلخانه ای، صنعت، تجارت و بازار بین المللی CER در پروتکل کیوتو، انتشار یافته در ماهنامه سیمان در تاریخ شهریور۹۱

چکیده:

در چهار مقاله قبلي به اهميت موضوع گرم شدن كره زمين، تاريخچه كنوانسيون تغيير آب و هواي سازمان ملل، پروتكل كيوتو، طرح CDM، جذب منابع مالي بين المللي براي واحد هاي صنعتي، راه كارهاي اجرايي، مراحل اجرا، هزينه و مدت هر مرحله پرداخته شد. در اين قسمت بياني دقيق تر از مفاهيم علمي درگاز هاي گلخانه اي ارايه ميگردد. همچنين به چند نمونه از طرح هاي اجراشده پروتكل كيوتو در صنعت سيمان و كشاورزي نيز كه منجر به جذب منابع مالي شده است اشاره ميگردد.


مقاله کاهش شدت انرژی کشور از طریق طرح جایگزینی و تجهیز الکتروموتورهای فرسوده صنایع کشور و جذب منابع مالی صندوق توسعه ملی و پروتکل کیوتو برای صنعت سیمان، انتشار یافته در ماهنامه سیمان در تاریخ فروردین ۹۳ 

چکیده:

شدت انرژی شاخصی برای ارزیابی استفاده کارآمد از انرژی مصرف شده سالیانه هر کشور که منجر به تولید ارزش افزوده شده است می باشد که از تقسیم مصرف نهایی انرژی بر تولید ناخالص داخلی سالانه محاسبه می گردد و نشان می دهد که برای تولید مقدار معینی کالاها و خدمات (برحسب واحد پولی هر کشور) چه مقدار انرژی مصرف شده است. کارشناسان تاکید کرده‌اند که اکثر صنایع ایران مانند سیمان و فولاد از نظر مصرف انرژی قابلیت بهبود و نزدیک شدن به شاخص های جهانی را دارند که این صنایع با نوسازی و بهسازی می تواند به شاخص های فوق نزدیک شوند.


ارائه مقاله و سخنرانی در همایش صنعت سیمان جزیره قشم در زمستان۸۹

چکیده:

با توجه به اینکه همایش فوق در رابطه با بررسی تکنولوژی های صنعتی مورد استفاده در صنایع سیمان می باشد و همچنین تجهیزات مورد استفاده از تعمیرات و نگهداری این صنعت به بحث گذشته می شود.
در این مقاله تلاش شده است از نگاه بالا به سهم انرژی در قیمت تمام شده یک تن سیمان و توجه اقتصادی به کاهش این سهم که با کاهش آن ضمن رقابتی تر شدن این صنعت به استانداردهای بین المللی نیز نزدیک شده و از منظر محیط زیستی سالانه با رعایت استانداردهای جهانی بین ۵ تا ۲۰ هزار تن برای هر واحد صنعتی سیمان می توان کاهش گاز های گلخانه ای Co2 را موجب شد.
در این مقاله قصد داریم روش های جذب منابع مالی بلاعوض پروتکل کیوتو کنوانسیون تغییر آبو هوای سازمان ملل متحد را برای مدیران این صنعتی و اهمیت آن را برای متخصصین این صنعت بیان نماییم.


ارائه مقاله و سخنرانی در همایش بتن در صنعت سیمان در مهریز یزد در زمستان۹۱

چکیده:

در این مقاله تلاش شده است با توجه به فضای این همایش متخصصین صنعت بتن را به این نکته مطلع نماییم که با اصطلاح فرآیند های تولید بتن به نحوی که دسته بندی بتن  های صنعت سیمان را در راستای نیاز های ساختمانی، صنعتی، سدها و دریایی به جزء تر تقسیم نموده به نحوی که میزان سهم انرژی در هر دسته از این محصولات بیشتر از نیاز نبوده باشد.
امروزه مشاهده می کنیم که از سیمان های با استحکام بالاتر جهت مصارف ساختمانی معمولی استفاده می گردد.که این چیزی جز صرف انرژی بیشتر برای محصولی است که نیازی به آن ندارد و باز بدین معنی است که ما در انتشار گازهای گلخانه ایبیش از استاندارد گاز Co2  انتشار داده ایم.
در ادامه این مقاله قصد داریم روش های جذب منابع مالی بلاعوض پروتکل کیوتو کنوانسیون تغییر آبو هوای سازمان ملل متحد را برای مدیران این صنعتی و اهمیت آن را برای متخصصین این صنعت بیان نماییم.


ارائه مقاله و سخنرانی در سمینار سالیانه انجمن مهندسین مکانیک در دانشکده فنی دانشگاه تهران در سوم اسفند ۹۱

چکیده :

اهميت مصرف انرژي و انتشار گازهاي گلخانه اي در بخش صنعت خصوصاً صنايع مستهلك، رو به فزوني مي باشد. در اين تحقيق نقش نوسازي صنايع كشور با نگرش كاهش مصرف انرژي بررسي شده است. همچنين نحوه¬ي استفاده از منابع مالي طرح مكانيزم-هاي توسعه پاك سازمان ملل متحد به اختصار بيان شده و روشهاي متداول جهاني كاهش انتشار در فرآيندهاي صنعتي اشاره شده است. هدف از اين مقاله ارائه روش هايي به عنوان ابزار ارزيابي شدت انرژي كاهش يافته در پروژه هاي واحدهاي صنعتي مي باشد. بدين منظور ابزار مهندسي در طرح CDM سازمان ملل متحد و ابزارهاي محاسباتي در قالب يك پروژه واقعي كه در شركت كشت و صنعت نيشكر هفت تپه در دست اقدام مي باشد به عنوان نمونه ارائه مي گردد. طرح باگاس سوز كردن كوره بخار Ton/hr200 كارخانه، منجر به حذف هزينه هاي حمل و نقل و دفع بخش عظيمي از محصولات جانبي كارخانه شامل باگاس كه نوعي زيست توده است مي¬شود. از سوي ديگر حذف مصرف گاز طبيعي از نتايج ديگر آن مي¬باشد. جهت دستيابي به ارزش حرارتي مناسب، به ازاي هر تن باگاس بايد ۱۵ ليتر مازوت به آن اضافه شود. نتايج حاصل بيان¬گر آن است كه با در نظر گرفتن ظرفيت توليد سالانه ۷۰۰ هزار تن نيشكر، اجراي اين پروژه منجر به كاهش سالانه حدود ۸۷ هزار تن CO2 ميشود و اين طرح قابليت جذب منابع مالي پروتكل كيوتو در طي يك دوره ده ساله حداقل معادل ۳/۴ ميليون دلار را دارا مي باشد.


ارائه مقاله مديريت توليد در سازمانهاي هولدينگ

چكيده:

شركتهاي زير مجموعه در سازمانهاي هولدينگ حلقه هاي زنجير موفقيت كل سازمان را تشكيل مي دهند. برخي از سازمانهاي هولدينگ بر اين باورند كه هريك از شركتهاي زير مجموعه، خود گرداننده و متولي اداره آن مجموعه هستند و ضرورتي به نظارت پيوسته بر عملكرد آنها نيست. بسيار خوش بينانه خواهد بود اگر كنترل عملكرد شركتهاي تابعه تنها يك نوبت در سال انجام گيرد. نظارت پيوسته و صحيح و نه كنترل لحظه به لحظه، نه تنها مانع فعاليت شركتهاي زير مجموعه نمي باشد بلكه به حفظ روند مثبت حركت آنها كمك مي كند. نظارت ماهانه بر عملكرد توليد، استخراج مغايرتها و مشكلات ، كنترل ميزان ضايعات و كمبودهاي مواد اوليه و خواب دستگاهها و… لازمه تحقق برنامه ساليانه است. اين نظارت نيازمند دريافت گزارشات مستمر عملكرد از شركتهاي تحت پوشش مي باشد. از سوي ديگر در سازمان هولدينگ، حجم بالاي داده هاي دريافت شده،   سازماندهي يك تيم مجهز و پر تعداد نيروي انساني را مي طلبد تا به بررسي گزارشهاي دريافتي و تحليل آنها بپردازند. گاه اين مساله منجر به كمرنگ شدن نقش نظارتي سازمان مادر مي گردد. در مقاله حاضر متدولوژي مديريت توليد در يك سازمان هولدينگ و ابزار به كار گرفته شده تشريح مي گردد.


مقاله مقايسه كنترل پروژه به روش سنتي و روش ارزش كسب شده در پروژه‌هاي (EPC) – ششمين كنفرانس بين المللي مديريت پروژه

چکیده :

یکی از دغدغه های اصلی مدیران و ذینفعان پروژه اطلاع دقیق از پیشرفت و مقایسه میزان کار انجام شده با میزان کار پیش بینی شده و محاسبه مغایرت های هزینه ای و زمانی با عملکرد واقعی میباشد.
در این مقاله سعی بر این است که نتایج حاصل از کنترل پروژه به روش سنتی و روش ارزش کسب شده با هم مقایسه گردد. بدین منظور پروژه در حال اجرا از نوع EPC در شرکت نوسازی صنایع ایران مبنا قرار گرفته و کنترل پروژه در آن، به هر دو روش انجام می گیرد و علیرغم دشواری هایی که در کنترل پروژه به روش ارزش کسب  شده وجود دارد ولی نتایج آن با روش سنتی مطابقت داشته و پیشنهاد می گردد در صورتیکه امکان استفاده از روش ارزش کسب شده در پرژه  ای وجود ندارد، به روش سنتی اکتفا گردیده و البته با تکیه  بر برنامه کنترل خرید که هزینه ها را نیز مدنظر قرار می دهد، نتایج کنترل پروژه سنتی مبنای کنترل قرار گیرد.


ارائه مقاله ارزيابي آمادگي جهت پياده‌سازي مديريت پروژه بر مبناي متدولوژي مديريت پروژه‌ي PrinceII مطالعه موردي: هفتمين كنفرانس بين‌المللي مديريت پروژه

چکیده:

در شرایط متحول امروزی و تغییرات سریع تکنولوژیک، فعالیت های اجرایی سازمان ها باید از سرعت بیشتری برخوردار باشد تا امکان تطبیق و پیشروی در مقابل رقیبان فراهم شود. از اینرو سازمان ها تلاش دارند این مهم از طریق ایجاد دفاتر مدیریت پروژه مبتنی بر استاندارد های روز دنیا انجام دهند. یکی از پیش نیاز های مهم ایجاد دفاتر مذکور که هدف اصلی این تحقیق نیز بشمار می رود، ارزیابی آمادگی سازمانی برای بکارگیری مدیریت پروژه بر مبنای متدولوژی مدیریت پروژه ی PrinceII است . عوامل متدولوژی مدیریت پروژه ی PrinceII به عنوان مفروضات تحقیق در نظر گرفته شده اند. ابزار مورد استفاده در این تحقیق پرسشنامه استاندارد بوده که بدلیل ترجمه به زبان فارسی، پایایی و روایی آن مورد سنجش قرار گرفته است. این تحقیق در پی تبیین و سنجش  وضعیت هر یک عوامل متدولوژی مذکور با هدف تقویت عوامل ضعیف تر جهت پیاده سازی مدیریت پروژه می باشد.